Všechny články ze sekce Stavba

Vchodové dveře, nejslabší článek zabezpečení

22. 4. 2016   Lukáš Malásek

Lidé ve svém životě bojí o svoje peněženky, svoje auta i svoje nemovitosti. Doufáme, že se k nám domů nikdo nevloupe a nevykrade naši domácnost. A přestože se oné krádeže tolik bojíme, příliš se proti ní nebráníme. Většina lidí si pouze koupí levné bezpečnostní dveře a věří, že to postačí. Statistiky však dokazují, že právě vchodové dveře jsou jednoznačně nejslabším článkem zabezpečení bytu.

Nejsou dveře jako bezpečnostní dveře

Existuje celá škála bezpečnostních vchodových dveří a ne všechny z nich vaši domácnost skutečně ubrání. Přesněji řečeno dělíme vchodové dveře do šesti bezpečnostních tříd, které se v současnosti označují písmeny RC (resistance class). První dvě třídy RC 1 a RC 2 bývají velmi často využívány, protože jsou levné. Jenže jejich odolnost je natolik nízká, že koupě takových dveří je spíše vyhozenými penězi než dobrou investicí. Skutečné bezpečnostní dveře začínají třídou RC 3, které běžným domácnostem postačí. Rozumným řešením pro prostory soukromé i komerční je pak třída RC 4. Třídy RC 5 a RC 6 jsou instalovány jen do objektů mimořádného strategického významu, jako jsou banky, elektrárny či vojenské objekty.

Jak by měly bezpečnostní dveře vypadat?

Chcete-li svoji domácnost skutečně dobře zajistit, pak byste si měli pořídit bezpečnostní dveře s tuhou ocelovou konstrukcí a celoplošným krycím plechem. Důležitou součástí bezpečnostních dveří je zajištění ukotvené nejméně v pěti bodech a kvalitní bezpečnostní vložka odolávající odvrtání, vytržení, vyhmatání planžetou či vibračním planžetám. Bezpečnostní dveře by měly disponovat zvukovou, teplenou a protipožární izolací. Pokud nebydlíte v bytě, ale v domě s vnějšími exteriérovými dveřmi, pak vybírejte dveře s odolností vůči povětrnostním vlivům. Všechny tyto parametry by měly být doloženy řádnými certifikáty a atesty.

Při zabezpečování své domácnosti raději volte nové dveře se sladěným systémem. Bezpečnostní dveře by měly být zajištěny v pěti bodech a opatřeny novým trezorovým zámkem s rozvodem aspoň do tří stran. Nezbytnou součástí bezpečnostních dveří je vložka chráněná proti různým (destruktivním a nedestruktivním) možnostem nežádoucího otevírání dveří.

Proč volit bezpečnostní dveře?

Kvalitní bezpečnostní dveře vás ochrání nejen před zloději, ale také před pojišťovnou. V případě pojistné události vám v žádném případě problémy s pojišťovnou nenapáchají klasické destruktivní metody (odvrtání, vytržení zámku). Kombinace jiných způsobů otevírání dveří a nekvalitních dveří by mohla představovat problém.

Jak vybírat bezpečnostní dveře?

Při výběru bezpečnostních dveří klaďte důraz na tři aspekty – odolnost, životnost a certifikace. Aby dveře odolaly všem pokusům o násilné vniknutí, musí být odolná celá dveřní sestava. Odolnost zajistí nejen přítomnost všech důležitých prvků, ale také kvalita použitých materiálů, technologické postupy výroby a technické řešení sestavy. Co se životnosti týče, skutečně kvalitní dveře by měly sloužit po celou generaci. A nezbytnou součástí je důkaz o technických vlastnostech, tedy certifikace.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více