Všechny články ze sekce Stavba

Rosný bod ve zdivu: Kdy a jak vzniká?

19. 5. 2015   František Čejka

Vlhkost v domě není žádný med. To potvrdí každý, kdo se setkal s plísněmi v interiéru, které se většinou objeví jako důsledek vlhkosti. Kritickým bodem, který o nepříjemné situaci rozhoduje, je tzv. rosný bod. Kdy a jak vzniká? Jak vlhkosti a plísním předcházet?

Co je rosný bod?

Rosný bod představuje hranici, kdy je vzduch maximálně nasycen vodními parami, takže je už je nedokáže více absorbovat. V případě rosného bodu dosáhla relativní vlhkost vzduchu 100 % a vzduch už není schopen přijmout více vodní páry. Jako důsledek vodní pára přechází do kapalného skupenství, tedy kondenzuje. Drobné kapičky se mohou objevovat na zdivu, oknech, v rozích apod. Optimální vlhkost vzduchu v interiéru je kolem 50 až 55 %.

Jak předcházet rosnému bodu

Samozřejmě, nikdo nechce žít ve vlhkém prostředí, které je náchylné k plísním a současně představuje riziko pro naše zdraví. Proto je třeba na rosný bod myslet už v průběhu stavby nebo rekonstrukce. Vhodnou volbou materiálů, izolací a skladbou lze ovlivnit místo vzniku i množství kondenzované páry.

Konkrétní požadavky upravuje norma ČSN 730540-2. Například v případě klasického cihlového zdiva může během roku v metru čtverečním konstrukce zkondenzovat 0,5 litrů vody. V lehčích konstrukcích je objem nižší. Rosný bod je nebezpečný pro všechny konstrukce. Ohroženy jsou ale především dřevěné stavby. U nich hrozí vznik plísní a hniloby.

Důsledky kondenzace vodní páry

O některých z nich jsme se už zmínili – kondenzace vodní páry přispívá ke vzniku vlhkého zdiva a odtud je už jen krůček ke vzniku plísní. Vytváří se tak alergenní prostředí, které není příliš prospěšné zdraví. Kromě toho příliš vysoká vlhkost způsobuje tepelné ztráty – izolační materiály přicházejí v důsledku vlhkosti o své tepelně-izolační vlastnosti.

Jak si poradit s rosným bodem

Pokud se vám nepodařilo rosnému bodu předejít a ve vašem domě nebo bytě se objevila vlhkost, nepodceňujte ji. Ideální je přijít na zdroj vzniku vlhkosti a odstranit ho – může to být třeba špatně provedená izolace, zásah do konstrukce apod. Vodní páru odstraní z interiéru časté a intenzivní větrání, ideálně kombinované s vytápěním.

 

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více