Všechny články ze sekce Stavba

Mají pasivní domy i mouchy?

30. 4. 2016   Petr Ivančík

Pasivní domy se zdají být vytouženým zázrakem dnešní doby. Všude se o nich píše, všude se o nich mluví, ale málokde je vidíme. Otázkou tedy je, proč tomu tak je? Proč jsou pasivní domy tak málo časté, když jsou tak výhodné? Mají snad tolik nevýhod, vad či much, že se jejich stavba nevyplatí nebo je zcela nevýhodná?

Pojďme si proto srovnat výhody i nevýhody pasivních domů a udělat si reálný obraz o pasivních domech.

Co se o pasivních domech píše?

O pasivních domech se píše jako o komplexních a do posledního detailu promyšlených stavbách, díky kterým majitelé ušetří na nákladech na bydlení. Podle informací dohledatelných na internetu přinášejí pasivní domy majitelům maximální komfort bydlení. A navíc jsou ceny výstavby pasivních domů srovnatelné s náklady na výstavbu běžných domů.

Výhody pasivních domů

Pojďme se podívat, jaké jsou reálné výhody pasivních domů podle odborníků. První výhodou pasivních domů jsou jejich extrémně nízké náklady na provoz, přičemž nízkonákladovost se týká hlavně vytápění a ohřevu teplé vody. Nízké náklady a výše provozních nákladů jsou dány pasivními vlastnostmi, které jsou dány samotným pozemkem a architektonickým návrhem domu, jako je lokalita, sklon či napojení na příjezdové komunikace. Nesmíme však zapomínat na to, že pasivní dům má vlastní potřeby, z nichž musí výsledný architektonický návrh vycházet.

Další výhodou pasivních domů je komfortní prostředí a příjemné mikroklima, které je dáno fyzikálním řešením stavby a použitým technologickým zařízením. Aby bylo těchto vlastností a výhod dosaženo, musí být dosaženo vyváženosti tepelného odporu izolace a také musí být vyřešena vzduchotěsnost domu. V takovém případě bude využívaný systém rekuperace účinný na 100 %.

Mezi přednosti pasivních domů je řazena i tepelná stabilita. Ať je venku jakkoli, pasivní dům dokáže zajistit tepelnou pohodu a neustále čerstvý vzduch. Vy si tak můžete užívat ideální teplotu. Dům se nebude prudce ochlazovat ani přehřívat, přičemž zabránění přehřívání je daleko složitějším procesem než zajištění vytápění.

Nevýhody pasivních domů

Popravdě řečeno mají pasivní domy i své nevýhody. První nevýhodou je nutnost zpracovaného detailního realizačního projektu a auditu od nezávislého energetického auditora. Je nutné si uvědomit, že není možné udělat pasivní dům z každého domu v zemi. Za výsledek precizně provedeného díla ručí nejen profesionální práce, ale také samotná nemovitost či prostředí. Projekt stavby musí být vypracován důkladně a pečlivě, každá maličkost je potřeba několikrát propočítat a v úvahu je nutné brát i vnější vlivy. První nevýhodou je tedy komplexní náročnost na vybudování takové stavby.

Nevýhody jsou však znatelné i u užívání již zrealizované stavby. V první řadě větrání otevřenými okny znehodnocuje funkčnost rekuperačního systému s řízeným větráním. Problém může představovat i stěhování uprostřed zimy, kdy budete budově muset dodat potřebnou dávku energie. Na druhou stranu je možné tuto fázi překlenout pomocí topidla.

Pasivní domy mají tedy více výhod než nevýhod, ale nejsou ještě natolik běžné, aby o ně stálo dostatečné množství zájemců. Velké množství lidí se navíc stěhuje do bytů, nikoli do domů. Proto jsou pasivní domy vhodné hlavně pro zájemce o rodinný dům se zahradou.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více