Všechny články ze sekce Stavba

Kdy je potřeba stavební povolení a kdy postačí pouhé ohlášení stavby?

26. 9. 2015   Kateřina Sklenářová

Máte v plánu stavět? Přemýšleli jste někdy nad tím, že kromě zdroje financování budete potřebovat například i stavební povolení? Víte však, že stavební povolení není potřeba ve všech případech stavby? Někdy vám poslouží pouhé ohlášení stavby stavebnímu úřadu a v některých případech se obejdete zcela bez povolení či ohlášení. Informace ohledně stavebních povolení a ohlášení stavby najdete ve stavebním zákoně nebo v následujícím článku.

Ohlášení stavby stavebnímu úřadu

V současné době se bez stavebního povolení obejdete mnohem častěji, než bývávalo v minulosti zvykem. Dnes vám v mnohých případech poslouží pouhé ohlášení stavby stavebnímu úřadu.

Mezi objekty, u kterých vám postačí pouze pouhé ohlášení stavby stavebnímu úřadu, patří hlavně rodinné a rekreační domy, tedy stavby pro bydlení a rekreaci, se zastavěnou plochou do 150 metrů čtverečních. Dalším požadavkem je, aby dané stavby měly pouze jedno podzemní podlaží do hloubky 3 metrů a nejvýše 2 nadzemní podlaží (včetně podkroví). Ohlášení vám postačí také u stavebních úprav nezasahujících do nosných konstrukcí stavby. V neposlední řadě vám ohlášení poslouží i u demolice stavby. Ohlášení však musí být vždy doloženo projektovou dokumentací.

Případy, kdy není potřeba ani ohlášení

V některých případech se dokonce obejdete i bez ohlášení stavby stavebnímu úřadu. Jedná se o 45 staveb, zařízení a prací, například o stavby o jednom nadzemním podlaží o 25 metrech čtverečních a o 5 metrech výšky (v zákoně jsou však uvedeny i další zákonné požadavky). Stejně tak nepotřebujete ohlášení u stavby zimních zahrad o jednom nadzemním podlaží, u skleníků do 40 metrů čtverečních zastavěné plochy a do 5 metrů výšky. Ohlašovat nemusíte ani stavbu bazénu do 40 metrů čtverečních, stavební úpravy energetických vedení, vodovodů či kanalizací a přípojky do 50 metrů.

Další specifika

V současnosti je také možné veřejnoprávní smlouvou, tedy dvoustranným či vícestranným právním úkonem, nahradit dané stavební povolení. Zajímavé také je, že stavební povolení můžete získat i ve zkráceném stavebním řízení, a to v případě využití autorizovaného inspektora.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více