Všechny články ze sekce Stavba

Jak vybudovat komfortní bydlení v podkroví

7. 3. 2016   Petr Ivančík

Přemýšlíte nad vybudováním krásného a komfortního bydlení? Rádi byste žili v podkrovním bytě? Není se čemu divit. Obliba podkrovních bytů totiž stále roste. To je dáno rozlehlým prostorem, množstvím místa a nízkými náklady na výstavbu či úpravu. Základním předpokladem pro komfort a nízkonákladovost střešních bytů je však nová, nově zrekonstruovaná nebo starší střecha ve výborném stavu. Zajímá vás jak na stavbu podkrovního bytu? V našem článku se na toto téma podíváme blíže.

Výhody a nevýhody podkrovních bytů

Podkrovní byty mají tak jako všechny formy bydlení svoje výhody a nevýhody. Zprvu si řekněme tu špatnou zprávu, tedy nevýhody. Problémem podkrovních bytů může být teplota a hluk. Podkrovní byty se totiž mohou v létě přehřívat kvůli slunci opírajícímu se do střechy. To však lze vyřešit vhodnou tepelnou izolací a klimatizací. Co se hluku týče (například hluk deště bubnujícího do střechy), na něj se dá lehce zvyknout. Problémem také mohou být schody, neboť z podkrovního bydlení jen těžko vytvoříte bezbariérové bydlení. Také musíte počítat s horším přívodem technických rozvodů, zvláště nebylo-li s nimi počítáno.

Naopak mezi výhody podkrovních bytů patří designové atypické bydlení, množství prostoru (střešní byty jsou skutečně rozlehlejší, otevřenější a tím pádem opticky prostornější) či krásný výhled.

Měření před stavbou

Před tím, než začnete stavět, musíte si vše předem propočítat. Pravidla u podkrovních bytů se týkají hlavně výškou zkosených stropů. Je třeba, aby nadpoloviční většina zkosených stropů byla ve výšce 2300 mm nad podlahou (tedy nad polovinou podlahové plochy). Místnost, v níž budete vy nebo vaše děti spát, by pak měla mít celkový objem nejméně 20 metrů krychlových. Jestliže v dané místnosti budou spát dvě osoby, měl by objem místnosti činit více jak 30 metrů krychlových. Objem místnosti určené pro spaní se pak poměrně zvyšuje s počtem osob, které v místnosti spí.

Díky těmto údajům si pak můžete jednoduše vypočítat, zdali byste ve vámi vybrané půdní vestavbě mohli vybudovat obytný podkrovní byt. Pokud vyberete vhodný byt, pak se můžete pustit do stavby či rekonstrukce. Pravděpodobně nejvhodnějším materiálem pro stavbu či úpravu podkroví je pak sádrokarton, jež vytvoří hladké stěny i šikminy. Volit však můžete i dřevo.

Jak vyřešit přístup?

V neposlední řadě je pak také potřeba vyřešit přístup do bytu. Nejnákladnějším řešením, které však zabere nejméně prostoru, je výtah. Takové řešení bývá voleno u novostaveb a developerských projektů tzv. rezidenčního bydlení. Běžným řešením je vybudování pevného schodiště, které má největší nároky na prostor. Volit můžete i pohyblivé schodiště, které je technicky a řemeslně velmi náročné. Nejpravděpodobněji tedy budete volit schodiště pevné, u něhož musíte počítat i s prostorem pro dveře a zárubně.

A ne závěr doporučujeme využít každého místa. Šikminy podkrovních bytů vytvářejí sice velmi krásné prostředí, ale mohou být i nepraktické. Pokud si ale pohrajete s volbou a výběrem nábytku, pak získáte jedinečné a komfortní bydlení. Do podkroví doporučujeme volit světlý nábytek, který byt prosvětlí.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více