Všechny články ze sekce Stavba

Jak ušetřit při stavbě domu

29. 1. 2016   František Čejka

Nechat si postavit vlastní dům je vždy řešením, jak získat domov, který bude přesně vyhovovat všem našim požadavkům na bydlení, architekturu a design. Problémem takové stavby však je její nákladnost. V konečném důsledku výsledná cena stavby nemusí převýšit ceny dnešních předražených bytů. A na druhou stranu i při stavbě lze, budete-li dobře počítat, ušetřit.

Projektová dokumentace

Náklady vložené do nemovitosti bychom mohli dělit do tří položek. První položkou jsou náklady na projekt, který předchází samotným nákladům na výstavbu. Závěrečnou položkou na seznamu nákladů je provoz domu. O nákladech na stavbu a provoz všichni víme, ale málokdo z nás si vzpomene na náklady na vyprojektování stavby. A nenechte se mýlit, projekt platíme nejen u individuálně vyprojektovaných domů, ale také u těch typových. Projektová fáze zahrnuje veškeré poplatky spojené s katastrálním úřadem, stavební a architektonické řešení, technickou zprávu, technické řešení konstrukcí, technickou specifikaci materiálů, atd. (izolace, řešení stropní konstrukce, schodiště, střechy). Vedle projektu vyžaduje tato fáze i náklady na průkaz Energetické náročnosti budov, na projekt osazení domu na pozemku a také na dokumentaci v oblasti zkoumání radonového indexu.

Náklady na stavbu

Druhá oblast nákladů se týká samotné stavby. K nákladům na stavbu patří nejen materiály užité k postavení domu, ale také náklady na vnější a vnitřní zařízení domu, jako je oplocení, terénní úpravy, vjezdová vrata, atd. Zde se také dostáváme k otázce úspor. Rádi bychom vás v prvé řadě upozornili, abyste se nesnažili šetřit na kvalitě materiálů používaných na výstavbu.

Náklady na provoz

Poslední kategorií týkající se nemovitostí jsou náklady na provoz. Mohlo by se zdát, že tato kategorie se netýká našeho tématu, tedy nákladů na výstavbu. Přesto budoucí náklady na provoz určuje právě fáze výstavby. Ať zvolíme zděnou stavbu či dřevostavbu, vždy můžeme dosáhnout energetické pasivity. Pravdou však je, že právě pasivní domy vyžadují vysoké investice na počátku, ale do budoucna se budou náklady snižovat.

Kde se dá tedy ušetřit?

Ptáte se, kde tedy můžete při stavbě nemovitosti ušetřit? Ušetřit můžete vždy samotným výběrem stavitele. Například na internetových stránkách jednotlivých stavitelů typových projektů najdete ceny domů na klíč. Vězte však, že uvedená cena je pouze orientační. Každá stavba je individuální, a tak i výsledné ceny jsou individuální. Orientační stavba je vypočítána z běžných cen použitých prvků a vždy je uváděna bez DPH. Výše DPH je pak nižší u domů na klíč a vyšší u stavby svépomocí. Cena se liší také podle lokality. Logicky tak můžete ušetřit výběrem lokality, stavitele a typu domu.

Přesnou cenu pak zjistíte díky výkazu výměr obsahujícího soupis veškerých materiálů a prací. Tento dokument obsahuje seznam materiálů, množství, doporučených výrobků a montážních prací. Prostřednictvím výkazu výměr, pak můžete najít vhodnou stavební firmu, s kterou ušetříte. Stačí výkaz zadat několika firmám, které vám na jeho základě váš projekt nacení. Kontrolní listinou vám může být položkový rozpočet, tedy výkaz výměr s aktuálními cenami, díky němuž si můžete ověřit nacenění od jednotlivých stavitelů.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více