Všechny články ze sekce Stavba

Jak odstranit vlhkost ze zdí?

19. 1. 2016   Kateřina Sklenářová

Málokdo ví, že v České republice je problém s vlhkostí. Proto množství lidí žijících v chladnějších oblastech při návštěvě České republiky tvrdí, že je u nás zima. Nemůže za to však teplota, ale již zmíněná vlhkost, která z naší zimy dělá zimu vlezlou. Naším tématem však nebude vlhkost ve vzduchu, ale vlhkost ve zdech, která je velkým problémem starých historických a meziválečných domů. Může se však objevit i u novějších staveb. V našem článku se podíváme na to, jak se takové vlhkosti ve zdech zbavit.

Příčiny vlhkosti ve zdech

Statistiky hovoří za vše. Podle nich až 70 % všech předválečných domů a 30 % všech meziválečných domů trpí nadměrnou vlhkostí. Panelové domy vlhkostí ve zdech příliš netrpí, ale vlhkost se u nich může objevit v případě suterénních bytů.

Nejčastější příčinou vlhkosti ve zdech je zasažení sklepního zdiva spodní vodou v okolí, která se může dostat nad úroveň podlahy a následně prosakovat. Další velmi častou příčinou je srážení vodních par na stěnách.

Jak se zbavit vlhkosti ve zdech?

Vlhkosti ve zdech se můžete zbavit několika způsoby. Některé z těchto způsobů se hodí spíše pro majitelé domů. Jiné způsoby, které napomáhají spíše odstranění vlhkosti v interiéru, nikoli ve zdech, se hodí spíše pro byty.

Jak se zbavit vlhkosti v domovních zdech?

Vlastníte-li starý dům s vlhkými zdmi, pak se můžete této vlhkosti zbavit například otevřeným příkopem. Jedná se o nejjednodušší možnost vysoušení zdi. Postačí vám kousek od základny domu vybudovat otevřený příkop kolem staré vlhké zdi, který vysypete štěrkem. Následně postavíme o půl metru dál opěrnou betonovou zeď, kterou spojíme se štěrkem betonovým můstkem. Vytvoříte tak odvětrávací systém, který slouží jako prevence proti dalšímu vlhnutí a zároveň napomáhá k vysoušení již navlhlé zdi.

Zdi můžete vysoušet i pomocí vnější či vnitřní vzduchové dutiny. Ty vám poslouží hlavně v případě stísněných podmínek. Opět vybudujte příkop a opět postavte zídku. Zídka by však měla být blíže původní stěně (10 až 30 cm). Zídku spojte se základy a vytvořenou dutinu přiklopte dlažbou. Ne závěr je potřeba vytvořit průduchy pro větrání dutiny. Vnitřní dutinu pak můžete vytvořit doma ve sklepě. Vyhnete se tak kopání příkopu.

Jak se zbavit vlhkosti v bytě?

Vlhkost se však nemusí usazovat pouze v domovních zdech, ale může být problémem i mnoha bytů. V takovém případě si horko těžko vybudujete příkop či dutinu. V bytech se vlhkosti zbavíte větráním a vytápěním. Snažte se vlhká místa neizolovat, ba naopak je nechte odkrytá. Pořídit si můžete i pohlcovače vlhkosti. Pokud se na vlhkých místech vytvoří plíseň, pak zeď vyčistěte chemickými přípravky. Při čištění zdi by zeď měla být vlhká a plíseň by se neměla seškrabávat, protože by se mohla dostat do vzduchu. A hlavně se vyhněte vytváření další vlhkosti (sprchováním, vařením, praním či sušením). Místnosti, kde se vlhkost tvoří, izolujte od těchto činností či v nich tuto činnost neprovádějte. Samozřejmě tato prevence nelze udělat v koupelně či kuchyni.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více