Všechny články ze sekce Půjčky

Úrokové sazby u spotřebitelských půjček klesají. Banky nabízí úrok od 4,9 %

7. 11. 2016   Lenka Podhorská

Hypotéky zlevňují a ruku v ruce s nimi i půjčky. Úrokové sazby za posledních osm let klesly o téměř tři procentní body. Jak je vyvíjí úroky u spotřebitelských úvěrů? Jaké sazby lze očekávat u přečerpání účtu? Kolik zaplatíte za úvěr z kreditní karty?

Úvěry na bydlení jsou nabízeny za rekordně nízké úroky. Stejně tak i zlevňují úvěry na spotřebu. Bohužel přesný opak se dá říci o úvěrech z kontokorentu a z kreditních karet. Ty i přes osmiletou snahu oživení ekonomiky stále zdražují.

Spotřebitelské úvěry zlevňují

Před ekonomickou krizí v roce 2008 bylo možné sjednat spotřebitelské půjčky s průměrnou úrokovou sazbou 13,48 %. O něco dražší půjčky byly poskytovány v roce 2010. Průměrná úroková sazba tehdy činila 14,73 %. Dnes vám ale banky nabídnou úvěry s úrokem kolem 10,62 %.

Banka Zuno má ve svém portfoliu dokonce i rekordně levnou půjčku se sazbou od 4,9 %. Ještě levněji je možné si půjčit přes portál Zonky.cz, který zájemcům zprostředkuje peer-to-peer úvěr s úrokem od 3,99 %. Stejně výhodný úrok je možné sjednat v rámci refinancování.

Proč spotřebitelské úvěry zlevňují?

Za klesajícími úrokovými sazbami půjček stojí hypotéky a především takéobdobí krize v roce 2008, kdy Česká národní banka potřebovala znovu nastartovat ekonomiku. Čerpáním půjčky lidé oživují ekonomiku tím, že spotřebovávají.

O půjčku lidé nežádají jen tak z plezíru. Spotřebitelský úvěr si klient sjedná tehdy, když ho opravdu potřebuje. Půjčené peníze tak neleží ladem a nečekají na horší časy v podobě rezervy.

Úvěry z kreditních karet a z kontokorentu zdražují

Doslova pravým opakem spotřebitelských půjček jsou úvěry z kreditních karet a z kontokorentu, u kterých se úrokové sazby drží nejen vysoko, ale zároveň se i stále zvyšují.

Dnes banky nabízí úvěr z kontokorentu s úrokem zhruba 18,03 %. Přitom ještě v roce 2008 bylo možné přečerpat bankovní účet se sazbou 14,85 %. Rozdíl přes tři procentní body se na ceně produktu významně podepíše.

Průměrný úrok úvěrů z kreditních karet se pohybuje dokonce ještě ve vyšších číslech. Již šest let se sazba drží kolem 24 %.

Proč úvěry z kontokorentu a z kreditních karet zdražují?

Jak úvěr z kontokorentu, tak i úvěr z kreditních karet si mnozí zájemci sjednávají v podobě rezervy, což znamená, že k čerpání úvěru nemusí dojít. Banky tak sice poskytnou produkt, který je pro ně na první pohled rentabilní, avšak v případě nevyužití pro ně nepředstavuje zisk.

Klienti o tyto typy půjček ani nejeví velký zájem a tudíž na banky nevyvíjí žádný tlak na snížení úrokových sazeb. Úvěry jsou tak neatraktivními produkty v portfoliu bank.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více