Všechny články ze sekce Půjčky

Špatně spočítaná výše RPSN v úvěrové smlouvě by měla být nahrazena diskontní sazbou

2. 11. 2016   Kristýna Muchová

Chyba v úvěrové smlouvě je neakceptovatelná. Důkladné pročtení před podpisem je proto velmi důležité. Co ale dělat, když na chybný údaj přijdete až v průběhu splácení? Povinností dlužníka je chybu ohlásit, povinností věřitele napravit.

Špatně uvedené údaje v úvěrových smlouvách by se vyskytovat neměly, přesto ve smlouvách úvěrové společnosti Essox z let 2011 až 2013 byla chybně vypočtena výše roční procentní sazby.

Následkem chybné výše RPSN by měla být diskontní sazba

Nejvyšší soud se zabýval problémovými spotřebitelskými smlouvami společnosti Essox. Ta svým klientům špatně vyměřila roční procentní sazbu. I přes upozornění České obchodní inspekce a finančního arbitru společnost chybu nenapravila. Celý spor se proto dostal až k soudu. Ve prospěch věřitele dopadly první dvě soudní řízení. Soud v Nymburku i v Praze chybnou výši RPSN neuznal.

O chybě rozhodl až Nejvyšší soud. Ten poukázal na zákon o spotřebitelském úvěru, který jasně udává, že informace v úvěrové smlouvě být správné a úplné. V případě, že tomu tak není, neplatí ve smlouvě stanovená výše úrokové sazby. Za platnou je považována diskontní sazba, kterou stanovuje Česká národní banka.

V případě, že dojde ke změně úrokové sazby na diskontní, dojde zároveň i k navrácení velké části úroků dlužníkovi. Úvěrová společnost Essox patří do skupiny Komerční banky. V letech 2011 až 2013 sjednala smluv s chybně vypočítanou výší RPSN téměř 20 tisíc.

Pro společnost by vrácení úroků poškozeným klientům bylo velmi významným nákladem. Již za pochybení Essox zaplatila 2 miliony Kč pokutu, kterou společnosti vyměřila Česká obchodní inspekce. Pokud by na konci sporu mělo dojít ke změně roční procentní sazby nákladů na diskontní u všech úvěrových smluv, kde je výše RPSN špatně vypočtena, pak by společnost musela vrátit miliardy korun svým klientům.

Co je to diskontní sazba a kolik činí?

Diskontní sazbu spolu s repo sazbou a s lombardní sazbou stanovuje Česká národní banka. Je úrokovou mírou a významným nástrojem banky nazývaným také automatizovaná depozitní facilita. Za diskontní sazbu si u centrální banky mohou komerční banky uložit přebytečné vklady. Výše diskontní sazby činí zhruba 0,05 %.

A v čem konkrétně úvěrová společnost Essox pochybila?

Sjednanou půjčku klientům navýšila o poplatek za sjednání úvěru. Tento poplatek společnost nezapočítala do roční procentní sazby nákladů. Přitom výše RPSN obsahuje nejen úrokovou sazbu, ale i všechny poplatky týkající se půjčky. Nezapočítaný poplatek tak RPSN významně snížil. Úvěrová společnost si za vyřízení půjčky účtovala i několik desítek tisíc korun.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více