Všechny články ze sekce Půjčky

Prostudování úvěrové smlouvy před podpisem je povinností, ale ne samozřejmostí

21. 11. 2016   Petra Kašparová

I přestože číst se učíme již v první třídě základní školy, v bance se často spoléháme pouze na slova. Ani sjednání spotřebitelské půjčky nás mnohdy nedonutí k přečtení úvěrové smlouvy. A přitom bez znalosti obchodních podmínek bychom neměli naším podpisem nikdy nic ztvrdit.

Smlouvu si před uzavřením přečte 66 % lidí, avšak více než polovina z nich ji zběžně prochází pouhých pět minut před podpisem. Zhruba 32 % spotřebitelů tráví prostudováním úvěrové smlouvy hodinu. Stále se ale najde několik procent lidí, kteří obchodní podmínky nečtou vůbec. Na druhou stranu je tu pár i těch, kteří smlouvu pročítají celý den. Data vyplývají z průzkumu společnosti Cofidis.

Kdo úvěrovou smlouvu nečte? Starší lidé a lidé se základním vzděláním

Průzkum ukázal, že mladí lidé do 26 let neberou podpis na úvěrové smlouvě na lehkou váhu. Pouhých pár minut před uzavřením půjčky studuje obchodní podmínky necelých 25 % z nich. Více jak 30 % čte smlouvu alespoň hodinu. Naopak 37 % lidí starších 60 let se s úvěrovou smlouvou seznamuje maximálně pět minut před podpisem.

Co se vzdělání týká, pak z průzkumu nejlépe vychází vysokoškolsky vzdělání lidé, kteří čtou obchodní podmínky a smlouvu bez důkladného prostudování nepodepisují. Bohužel 11 % spotřebitelů se základním vzděláním úvěrovou smlouvu nečte vůbec. Velké procento z nich jí pak věnuje sotva pět minut.

Bez jakých náležitostí se úvěrová smlouva neobejde?

I přes průzkumy společností stále zůstává pro mnohé otázkou, co v úvěrové smlouvě vůbec hledat? Pojďme se proto nyní podívat na základní náležitosti smlouvy dle platného zákona o spotřebitelském úvěru.

 • Druh úvěru (kontokorentní, spotřebitelský, ...)

 • Správná identifikace obou smluvních stran (dlužník a věřitel)

 • Výše půjčené částky

 • Účel úvěru (účelový úvěr je na bydlení či koupi automobilu, neúčelovým úvěrem je americká hypotéka či půjčka na cokoliv)

 • Výše úrokové sazby

 • Způsob splácení úroků

 • Podmínky čerpání úvěru

 • Způsob splácení úvěru

 • Splatnost úvěru

 • Možnost zajištění úvěru

 • Poplatky a sankce

Zjistíte-li při pročítání smlouvy, že nějaké povinné údaje v obsahu chybí, je nutné na to poskytovatele upozornit. Ten musí náležitosti doplnit.

Co dělat, když jste smlouvu již stvrdili svým podpisem a dodatečně jste zjistili, že smlouva je neúplná?

V žádném případě to neznamená, že smlouva je neplatná. Uplatníte-li jako spotřebitel chybu v podobě absence některé z náležitostí, je úvěr platný, avšak od počátku jeho trvání je za platnou úrokovou sazbu brána ta diskontní, kterou uveřejňuje Česká národní banka.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více