Všechny články ze sekce Pojištění

Jak vybrat pojištění odpovědnosti pro výkon zaměstnání?

3. 6. 2016   Antonín Pešta

Pojištění odpovědnosti se hodí jak pro běžný život, tak i pro život pracovní. Může nás ochránit před nemalými částkami, které budeme muset zaměstnavateli zaplatit v případě, že mu neúmyslně způsobíme škodu. Taková náhrada škody může ze zákona činit až 4,5 násobek měsíčního platu. Pojďme se proto podívat, jak si podle svého zaměstnání vybrat vhodné pojištění odpovědnosti.

Kdy musím škodu hradit?

Pracovněprávní předpisy stanoví, že škoda způsobená při výkonu povolání zaměstnavateli může být po zaměstnanci vymáhána. Nezáleží na tom, zdali jste škodu způsobili úmyslně, či neúmyslně. Záleží jen na dvou faktorech. Zaprvé záleží na tom, že jste škodu způsobili vy, a druhým důležitým aspektem je, že škoda byla způsobena v souvislosti s výkonem povolání. Obecně řečeno musí být škoda způsobena na pracovišti ve vaší pracovní době, do které se však nepočítá pauza na oběd. Škoda může být nahrazena až do částky odpovídající 4,5násobku vašeho měsíčního příjmu. Například při platu 20 000 Kč budete muset zaměstnavateli uhradit 90 000 Kč.

Jak se chránit?

Řekněme si to narovinu. Málokdo z nás má navíc přibližně 100 000 Kč, jež by mohl dát svému zaměstnavateli. Taktéž je pravděpodobné, že si nebudete chtít brát další půjčku, abyste mohli zaplatit stanovenou náhradu škodu. Pravdou však je, že pokud peníze nemáte naspořené, pak vám nic jiného nezbude. Na druhou stranu se proti takové finanční devastaci v podobě náhrady škody zaměstnavateli můžete chránit prostřednictvím pojištění odpovědnosti.

Na trhu existují tři druhy odpovědnostních pojištění. Prvním je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v občanském životě, druhým pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu povolání a nakonec povinné ručení. Pro ochranu v zaměstnání budete potřebovat druhý uvedený typ, tedy pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu povolání. To vás ochrání v případě, že nedopatřením způsobíte zaměstnavateli škodu při plnění úkolů v rámci pracovněprávního vztahu nebo na služební cestě.

Na jakou částku se pojistit?

Před výběru pojištění u konkrétní pojišťovny se zamyslete nad částkou, na niž se chcete pojistit. Částku můžete vypočítat pomocí maximální výše náhrady škody. Vezměte tedy svůj plat a vynásobte je 4,5krát. Na tuto částku se následně pojistěte, neboť pojištění na minimální částku by vám nepomohlo. Tuzemské pojišťovny nabízí limity pojistného plnění ve výši od 50 000 Kč do 1 000 000 Kč.

Různá povolání jsou různě riziková

Dalším aspektem při výběru pojišťovny je rizikovost vašeho zaměstnání, neboť různá zaměstnání jsou různě riziková. Podle výše rizikovosti vašeho povolání se bude navyšovat i pojistné.

Zaměřte se na spoluúčast

Při výběru pojišťovny se zaměřte hlavně na spoluúčast, tak jako u havarijního pojištění, neboť pojištění odpovědnosti se vyznačuje právě spoluúčastí pojištěného. Spoluúčast u odpovědnostní pojistky pohybuje mezi 20 % až 30 %. Setkat se však můžete i s nižší spoluúčastí. Čím nižší spoluúčast bude, tím dražší bude pojištění.

Pozor na výluky

Pozor byste si měli dát hlavně na výluky, které jsou většinou součástí pojistné smlouvy a které se liší nabídka od nabídky.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více