Všechny články ze sekce Pojištění

Doplňkové penzijní spoření vs. penzijní připojištění aneb jak si spořit na penzi?

7. 6. 2016   Antonín Pešta

Statistiky dnešní doby hovoří za vše. Nejenže lidé v České republice stárnou, ale mladých lidí nepřibývá. To vše vede k tomu, že dnešní mladá generace bude muset pracovat přibližně do 75 let, neboť nebude mladé pracovní síly, která by zajišťovala ekonomiku státu a vydělávala na důchody budoucí generace důchodců. Proto by si dnešní mladá generace měla začít šetřit na důchod. Otázkou však není proč spořit, ale jakým způsobem spořit.

Když důchody nestačí

Již dnes víme, jaký bude vývoj v oblasti starobní penze. Odborníci nás dnes a denně varují, abychom začali na penzi šetřit. Zdali lidé tyto názory poslouchají a skutečně šetří, zatím není potvrzeno. Ba naopak v úzké otázce spoření na důchod, tedy v otázce penzijního spoření se projevuje pravý opak. Podle statistik třetina Čechů nespoří na důchod vůbec nic a stále spoléhá na příspěvek od státu.

Smutnou pravdou je, že za několik let nebudou penze stačit na udržení životní úrovně většiny důchodců. Druhou smutnou pravdou je, že většina mladých lidí se o otázku možností spoření na důchod vůbec nezajímá. Víte vůbec, jak vypadá pilířová struktura v současnosti a jaké možnosti spoření na důchod máme?

Penzijní připojištění

Postaru existovalo tzv. penzijní připojištění, které je od penzijní reformy součástí třetího pilíře a nejde již samostatně sjednat. V rámci tohoto třetího pilíře existuje penzijní připojištění v podobě transferových fondů. To znamená, že klienti mají zajištěny původní podmínky (garance nezáporného výnosu, výsluhová penze).

Doplňkové penzijní spoření

Třetí pilíř představující formu spoření na důchod zahrnující staré a dobře známé penzijní připojištění, které nyní existuje jako doplňkové penzijní spoření v podobě účastnických fondů. Tyto fondy nabízejí potenciálně vyšší zhodnocení, než jaké nabízelo penzijní připojištění. Důvodem tohoto možného vyššího zhodnocení jsou volnější pravidla pro investování. Na druhou stranu volnější pravidla a vyšší výnos jsou spojovány i s vyšším investičním rizikem. A tato rizikovost odpuzuje jedince od sjednání penzijního spoření.

Všichni vědí, že spořit se musí

Na druhou stranu všichni vědí, že spořit se musí. Proto se v současnosti hovoří o možnosti úpravy důchodového systému. Tato úprava by spočívala hlavně v navýšení státního příspěvku, což by mělo motivovat jedince ke spoření na důchod. Některé společnosti podporují spoření garantovaným výnosem. Zde se však musí počítat s konzervativními fondy, u kterých nedojde k takovému zhodnocení.

Jak si naspořit na důchod?

Existuje však velké procento mladých lidí, kteří si na důchod spoří. Nespoří však v rámci doplňkového penzijního spoření, a tak se jejich spoření neprojevuje v rámci statistik spoření na důchod. Stále větší množství lidí totiž vkládá svoje peníze na spořicí účty, podílové fondy a podobné finanční produkty. Pokud tedy v současnosti řešíte otázku spoření na důchod, pak si nechte raději poradit od odborníků, kteří vám řeknou, jaké spoření je pro vás to nejvýhodnější.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více