Všechny články ze sekce Oddlužení

„Pomůžeme vám s dluhy“ aneb konec oddlužovacích firem

31. 3. 2016   Miloš Hink

Každý, kdo má problémy s dluhy, se už určitě někdy setkal s nabídkami a reklamami oddlužovacích firem. Ty hlásají, že vás za pouhých pár tisíc zbaví vašich dluhů. Většina takovýchto firem však namísto poskytování pomoci, zneužívá tíživé situace dlužníků. Ministerstvo spravedlnosti se proto rozhodlo, že činnost oddlužovacích firem s jejich bezcennými radami za vysoké odměny zcela znemožní. V budoucnu by tak mohli návrhy na oddlužení podávat pouze insolvenční správci, advokáti, notáři a osoby s akreditací.

Jak oddlužovací společnosti fungují?

Roku 2008 bylo dlužníkům umožněno vyhlásit osobní bankrot a svoji situaci řešit oddlužením. S touto možností vznikl na českém trhu nový byznys, a to oddlužovací společnosti. Ti dlužníkům (a to jak fyzickým osobám, tak i právnickým osobám) nabízejí možnost zaplatit během pěti let pouhou třetinu svých dluhů a zprostit se tak zbytku svých závazků.

Je však potřeba si uvědomit, že tuto možnost vám neposkytují oddlužovací společnosti, ale insolvenční soud. Oddlužení nedosáhnete tím, že zaplatíte společnosti tohoto typu za jejich rady, ale že podáte návrh k soudu a projdete soudním řízením.

Proč nevolit oddlužovací společnost?

Jediné, co vám společnosti nabídnou a co za vás udělají, je, že za vás podají insolvenční návrh k soudu. Ano, i tato služba může být cenná. To však nemění nic na tom, že bez další pomoci by bylo pouhé podání návrhu za ceny oddlužovacích společností velmi drahé. Navíc tyto společnosti převážně nezaměstnávají právníky a ani nemají akreditaci na provozování těchto služeb a poskytování rad v insolvenčním řízení.

Problémem také je, že návrhy oddlužovacích společností jsou často nekvalitní. Z toho důvodu jej soudy povětšinou odmítají. A navíc při využití služeb oddlužovacích společností váš dluh pravděpodobně ještě naroste. Kromě předchozích dluhů budete muset uhradit i služby poskytnuté těmito společnostmi., přičemž platby za oddlužení se většinou pohybují kolem 15 až 20 tisíc.

Společnost si prověřujte

Rozhodnete-li se pro využití služeb oddlužovací společnosti, pak si danou společnost prověřte. Na trhu určitě existují i společnosti poskytující kvalifikované služby. Obecně však není tento trh transparentní ani regulovaný. Z těchto důvodů se zvyšuje riziko poškození dlužníků. Na všechny tyto aspekty v současnosti upozorňuje i Ministerstvo spravedlnosti, které usiluje o regulaci této problematiky. Mělo by tak dojít ke zpřísnění podmínek poskytování služeb v oblasti oddlužení. Návrhy na oddlužení by tak mohli podávat pouze insolvenční správci, advokáti, notáři a osoby s akreditací udělenou Ministerstvem spravedlnosti.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více