Všechny články ze sekce Hypotéky

Zápis v katastru si ohlídá vaše hypoteční banka

2. 4. 2016   Soňa Nezbedová

S novým občanským zákoníkem došlo k mnoha změnám, které se bezprostředně dotýkají našich životů. Jedna z těchto změn se týká i hypotečních úvěrů a zápisu do katastru nemovitostí. Od začátku roku 2014 má totiž zápis v katastru nemovitostí přednost před skutečným stavem, a tak je třeba si zápis dobře ohlídat. Lidé s hypotečním úvěrem na to však nejsou sami, s ohlídáním zápisu do katastru nemovitostí jim pomůže jejich hypoteční banka.

Včera a dnes aneb jak je to se zápisem do katastru?

Občanský zákoník změnil katastr nemovitostí a uvedl, že se jedná o veřejný seznam. V současnosti tedy na katastr stejně jako na jiné veřejné rejstříky a seznamy dopadá princip materiální publicity. Tedy princip, který říká, že údajům zapsaným v katastru nemovitostí, můžeme z hlediska jejich pravdivosti a úplnosti důvěřovat. Převedeno do běžného života ten, kdo jedná v souladu se zápisem v katastru, jedná v dobré víře. Taková osoba tedy nemůže doplácet na to, že zapsaný stav neodpovídá skutečnosti. Jednoduše tak může dojít, že třetí osoba koupí vaši nemovitost od vlastníka zapsaného v katastru a nechá se zapsat na jeho místo, přestože vy jste koupili budovu dříve. Je tedy v zájmu každého, aby byl skutečný stav zapsán do katastru. Nezapsání může vést k mnoha problémům, mimo jiné i k ukradení nemovitosti.

Do zavedení nového občanského zákoníku z právní úpravy a také z judikátů vycházelo, že zápis neodpovídající skutečnému stavu ustupuje skutečnému stavu. Takováto úprava však vyvolávala zmatky a byla příčinou velmi nepřehledné situace. Na to reagoval nový občanský zákoník a zavedl princip, podle něhož skutečnost ustupuje zápisu v katastru nemovitostí.

Banka a zástavní právo

Při vyřizování hypotečního úvěru je zápis do katastru povinnou součástí procesu, protože do katastru nemovitostí není zapisováno pouze vaše vlastnické právo, ale hlavně zástavní právo banky. V takovém případě se tedy nemusíte bát, že by k zápisu nedošlo. Pokud ale využijete jako zástavu jinou nemovitost, musíte si zápis vlastnického práva ke kupované nemovitosti pohlídat sami.

Při jakýchkoli změnách uvedených v katastru nemovitostí pak bude banka jako zástavce kontaktována, stejně jako každá další osoba uvedená v aktuálním zápisu. Aktivní kontrola nemovitosti ze strany banky tak není vyloženě nutná, protože katastr nemovitostí zašle informaci nejen vám, ale i jí. V případě, že se někdo rozhodne „ukrást vaši nemovitost“, bude muset jednat právě i s bankou, od níž si musí vyžádat souhlas s převodem nemovitosti. S ohledem na to, že banka by následně započala komunikaci i s vámi jako klientem, je vysoce nepravděpodobné, že by banka dovolila, aby vás někdo o nemovitost podvodně připravil.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více