Všechny články ze sekce Hypotéky

Úrokové sazby u hypoték klesají, u úvěrů z kontokorentu a kreditní karty rostou.

13. 9. 2016   Luděk Šmerda

Úrokové sazby u hypotečních i spotřebitelských úvěrů klesají. To samé se ovšem nedá říci o kontokorentech a kreditních kartách. Jejich ceny jsou stále vysoké. Zájem o tyto finanční produkty proto klesá.

Proč kontokorenty a úvěry z kreditních karet jsou stále drahé? Proč úrokové sazby neklesají, jako je tomu u jiných typů půjček? Důvodem je nezájem bankovních klientů.

Ne u všech typů úvěrů úroky klesají na své minimum

Zájem o úvěry z kontokorentů a kreditních karet je minimální. Úrokové sazby bohužel dosahují svého historického minima pouze u spotřebitelských úvěrů a hypoték. Ba naopak, vyřízení kontokorentu vás v současné době vyjde dráž než před ekonomickou krizí v roce 2008.

Je tomu osm let zpátky, kdy banky nabízely tyto snadné a rychlé úvěry s roční úrokovou sazbou nižší než 14 %. Dnes počítejte u úvěru z kontokorentu s úrokem téměř 18 %. Co se kreditních karet týká, pak roční úroková sazba vyšší než 24 % není výjimkou. Avšak pouze v případě, že úvěr nesplatíte v takzvaném bezúročném období.

Klienti o snížení úroků úvěru z kreditky nežádají

Zájem o úvěry z kreditních karet a kontokorentů nikdy nebyl veliký, ba naopak se stále příznivějšími úroky u spotřebitelských půjček se zájem ještě snížil. Přitom před ekonomickou krizí byla roční úroková sazba krátkodobých úvěrů na stejné výši kolem 14 %.

Banky však bohužel nemají potřebu úroky snižovat. Ti klienti, kteří žádají o kreditní kartu či úvěr z kontokorentu, na banky nikterak netlačí. Nabízená úroková sazba je pro ně vyhovující. Důvodem je, že žadatelé tyto typy úvěrů berou jako finanční rezervu.

Úvěry z karty a kontokorentu jsou přechodné

Sjednání kreditní karty rozhodně neznamená, že klient předjednaný úvěr využije. Pro mnohé je kreditní karta chytrým řešením, jak rychle a bezúročně překlenout krátkodobou finanční tíseň. Po výplatě vše doplatí. A pokud přeci jen nezvládnou splátku v bezúročném období, jedná se o zaplacení úroku pouze za pár dní. V takovém případě se řada spotřebitelů o výši úrokové sazby ani nezajímá.

Jedním z dalších důvodů proč banky úrokové sazby u úvěrů z kreditní karty nesnižují je evropská regulace poplatků za transakce s kartami. Kvůli ní banky přichází o jednu pětinu výdělku. Je tedy jasné, že „někde“ banky svůj příjem opět musí navýšit nebo alespoň udržet.

Banky úvěry klientům rády přefinancují

Pro banky tak úvěry z karet nejsou hlavními finančními produkty, které tvoří významnou část portfolia. Naopak je banky nabízí jako doplňkové. Mnohdy samy banky svým zákazníkům raději nabídnou výhodnější přefinancování úvěru spotřebitelskou půjčkou.

Spotřebitelé vnímají úvěry z karet a z kontokorentů jako možnost, která je tu v případě rychlé pomoci. Zároveň je vnímají jako bezpečnější financování oproti produktům nebankovních společností.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více