Všechny články ze sekce Hypotéky

Hypotéka jako investice

30. 5. 2016   Gabriela Pelcová

Investiční byty nejsou v dnešní době nic neobvyklého. V posledních letech se o nich hovoří na mnoha místech. O jejich financování se však mluví už méně. Většina lidí tak má dojem, že investiční byt si pořizují pouze bohatí lidé, kteří na něj mají naspořeno. Pravdou však je, že investiční byt si pořizují i lidé, kteří naspořeno nemají, kteří sami žijí v podnájmu a koupi bytu financují hypotečním úvěrem.

Hypotéka jako příležitost

První velkou investicí každého člověka je pořízení vlastního bydlení. Toto tvrzení je pravdivé, neboť 80 % lidí v České republice má vlastní bydlení. Pouhých 20 % bydlí v podnájmu, pod tímto procentem se však skrývá milion lidí. A mezi nimi mohou být lidé, kteří si skutečně jako první investici pořídili byt, v němž však nebydlí. Možná se vám zdá, že bydlet v nájmu, vlastnit byt a platit hypotéku není zrovna nejvhodnější kombinace. Pravdou však je, že se může jednat o velmi zajímavou příležitost, neboť nájem z investičního bytu vám uhradí celou splátku hypotéky a ve většině případů vám zůstanou i finance navíc, které částečně uhradí váš vlastní nájem.

Do jakého bytu investovat?

S ohledem na to, že až jedna třetina pronajímaných bytů je využívána lidmi, kteří v nich žijí sami, se vyplatí investovat spíše do malého bytu. Jestliže budete investovat do bytů o dispozicích 1+kk nebo 1+1, pak si za jednu hypotéku můžete pořídit i více investičních bytů, čímž si vyděláte více peněz. Hypotéku branou na financování investičního bytu je nutno brát ne podle částek, které přeplatíte za úroky. Myslet musíte na to, že hypotékou financujete aktivum.

Jaká pravidla je nutné dodržovat?

Při koupi investičního bytu je nutné dbát na jedno pravidlo. Je zapotřebí, aby výnosy z pronájmů plně splatili jistinu i úroky sjednané hypotéky. Taktéž pro svůj záměr volte raději menší byty, neboť v podnájmu bydlí většinou jedinci či mladé páry. Při výběru bytu je nutné zaměřit se na vhodnou lokalitu. Vyhněte se hraničním lokalitám či lokalitám se špatnou pověstí. Tyto byty jsou sice levnější, takže si jich budete moci pořídit více, ale nejsou příliš žádané. Jako investiční byty poslouží byty v lokalitě s dobrou pověstí, občanským zázemím a kvalitním dopravním spojením. Zaměřte se tedy na lokalitu, kterou byste si vybrali vy a v níž byste sami chtěli bydlet. V neposlední řadě je potřeba říci, že dobrý investiční záměr a pohodlný život vám mohou ztížit nájemníci. Proto je potřeba se obrnit pevnými nervy a vše právně ošetřit.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více