Všechny články ze sekce Hypotéky

Co když neodejde včas splátka hypotéky?

18. 5. 2016   Marcela Havelková

Toužili jste po vlastním bydlení. Našli jste si vysněný byt, sjednali si hypotéku, vše probíhalo hladce, ale pak se jedna ze splátek opozdila. Není to nic neobvyklého, se splácením hypotéky má podle údajů bank problém až 3,5 procenta klientů. Z velké části se jedná o občasné výpadky a pozdně odeslané splátky. Jen zřídka kdy se jedná o několikaměsíční nesplácení. Na druhou stranu i taková malá chyba jako zapomnětlivost a vypršení platnosti trvalého příkazu mohou vést k naúčtování pokuty. Ve skutečnosti stačí i zmýlit se v odesílané částce a poslat o pár korun méně. Pojďme se proto podívat, jak to s pokutami chodí.

Zapomněli jste na splátku?

Každému z nás se čas od času stane, že zapomene odeslat splátku či zaplatit fakturu. Je jedno, zdali se jedná o fakturu za plyn, splátku pojištění či splátku hypotéky, všechno má svoje následky. A je také jedno z jakého důvodu se opozdíte se splátkou. Nezáleží na tom, zdali jste nemocní a nedostanete se k internetovému bankovnictví, zdali vyprší platnost vašeho trvalého příkazu nebo zdali pošlete o pár korun méně. Zapomenout zaplatit splátku hypotéky má svoje následky. Pokutu za opožděnou splátku však jen tak nesmažete. Pokud tedy máte dostatečný příjem a můžete svoji hypotéku splácet řádně a včas, pak si nastavte trvalý příkaz a čas od času jej zkontrolujte, ať vše probíhá hladce. Nechcete přeci platit každý měsíc několik set korun zbytečně.

SMS zprávy a upomínky

Jakmile zapomenete odeslat splátku hypotéky, banka vás v první řadě upozorní SMS zprávou či e-mailem. První upozornění není většinou zpoplatněné. To však přijde zhruba tři dny či týden před další urgencí v podobě upomínky, která ale zpoplatněná je. První dopis vás přijde zhruba na 100 až 500 Kč, záleží na bance. Další dopis vás však může přijít až na 1 000 Kč.

V případě opožděné splátky hypotéky však nebudete platit pouze za upomínku, ale také vám mohou naskočit úroky z prodlení či poplatek za pozdě provedenou platbu.

Co když jsou vaše problémy dlouhodobější?

Jestliže jsou však vaše problémy dlouhodobější (například ztratíte práci, nebo dlouhodobě onemocníte), pak se můžete zbytečným pokutám vyhnout. Stačí včas (tedy dřív než nezaplatíte a dříve než banka předá váš případ na oddělení správy a vymáhání pohledávky) kontaktovat svoji hypoteční banku.

V prvé řadě máte možnost snížení splátky. V druhé řadě si můžete domluvit odklad splátek. To znamená, že odložíte splácení jistiny, nikoli však splácení úroků. Jednotlivé banky vám povolí odklad na různě dlouhé období, například KB umožní odklad na 12 měsíců či přerušení splácení na 3 měsíce. Na druhou stranu si budete muset připlatit na tzv. poplatku za flexibilitu. Existují však i banky s automatickou možností odkladu splátek (Air Bank, Raiffeisenbank či Equa bank).

Kromě odkladu máte možnost i úplného přerušení splácení. K tomu je zapotřebí mít tuto možnost sjednanou ve smlouvě, nebo být v situaci bez východiska. Touto bezvýchodnou situací je myšlena například smrt plátce, po němž zůstane vdova s dětmi a nesplacenou hypotékou.

V době odkladu splátek či přerušení splácení byste měli zapřemýšlet nad prodejem nemovitosti. Dobrovolný prodej vám zajistí vyšší výnosy než dražba, takže získáte částku, která pokryje zbylý dluh.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více