Všechny články ze sekce Energie

Správná sazba elektřiny vám ušetří peníze

4. 4. 2016   Iveta Málková

Energie, elektřina a plyn se pojí s vysokými náklady, které se však dají minimalizovat. Jak ušetřit na nákladech na elektřinu a plyn jsme se bavili již několikrát. Většinou jsme si říkali, že ušetřit se dá hlavně díky přechodu k jinému dodavateli.

Dnes se však zaměříme na to, že ušetřit se dá i díky správně nastavené distribuční sazbě elektřiny. Právě distribuční sazba bývá většinou nastavená špatně a neodpovídá způsobům, jakým domácnost či firma využívá odebíranou elektřinu.

Co je to distribuční sazba?

Distribuční sazba představuje způsob, jakým je elektřina v daném odběrném místě využívána. Bohužel většina domácností a firem má tuto sazbu nastavenou špatně. Poměrná část domácností má sjednanou distribuční sazbu D02d, která se vyplatí v případech, kdy zákazník elektřinu využívá ke svícení a napájení běžných spotřebičů (televize, lednička, pračka, mikrovlnná trouba, atd.).

Pokud však elektřinou ohříváte vodu (elektrický bojler) nebo doma topíte prostřednictvím elektrických přímotopů, je pro vás výše uvedená sazba D02d, jež se objevuje až u 65 % domácností v České republice, podstatně nevýhodná. Toto pravidlo však platí i naopak.

Jak ušetřit na elektřině?

Na elektřině tedy neušetříte pouze díky výměně dodavatele elektřiny nebo koupí úsporných spotřebičů, ale také díky tak obyčejné a základní věci, jako je distribuční sazba. O tu se však většina spotřebitelů nezajímá. To znamená, že často dochází k situacím, kdy lidé elektřinou pouze svítí a přitom mají nastavenou sazbu na ohřev vody a vytápění. Ptáte se, proč je tato situace tak nevýhodná? Je to jednoduché. Pokud máte nastavenou sazbu na vytápění, tak máte logicky rezervovaný vyšší příkon, vy však zaplacené množství elektřiny ani nespotřebujete.

Jenže toto pravidlo platí i opačně. Jestliže máte nastavenou sazbu pouze na spotřebiče a vy začnete elektřinou i topit a ohřívat vodu, zaplatíte na zálohách zbytečně vysoké částky. V rámci sazby D45d, která je pro ohřev vody a vytápění určena, můžete získat až 20 hodin levnější elektřiny denně. V okamžiku, kdy začnete elektřinou vytápět, vyplatí se vám přejít na sazbu určenou pro vytápění. Díky tomuto přechodu můžete ušetřit až 10 000 Kč ročně.

Jak distribuční sazbu změnit?

Hlavní otázkou tedy je, jak distribuční sazbu změnit. Pokud si nevíte rady, obraťte se na svého dodavatele elektřiny, který by vám měl s vhodnou sazbou poradit. Změna v rámci jednotarifu, přechod z D01d na D02d, je spíše formalitou. U přechodu na dvoutarifní sazbu, napříkald D45d, je nutné zařídit i součinnost provozovatele distribuční soupravy. Také si musíte zajistit revizní zprávu o požadovaném příkonu spotřebičů.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více