Všechny články ze sekce Energie

Mýty o šetření energií

1. 3. 2016   Adam Vaněk

V dnešní době chce každý ušetřit. Jednou z nejvíce probíraných oblastí, kde může člověk ušetřit, je pak otázka energií. Všichni určitě vnímáte, že náklady na energie na provoz domácnosti nejsou nejmenší. Ba naopak. Zálohy jsou navíc stále navyšovány, a tak hledáme rady a tipy, jak na energiích ušetřit. V mnohých případech se pak setkáváme spíše s mýty, než pravdivými a účinnými tipy. Pokud chcete na energiích ušetřit i vy, pak si přečtěte následující článek, v němž se na jednotlivé mýty podíváme.

Myčka je výdobytek a zbytečný výdaj

Na mnoha místech je upozorňováno na to, že ruční mytí odčerpává velké množství vody, a daleko ekonomičtějším řešením je tedy myčka. Přesto však existují názory tvrdící, že myčka je výdobytek a zbytečným výdajem, který odčerpává nejen vodu, ale také elektřinu. Pravdou však je, že myčka se skutečně vyplatí, neboť průměrně ušetří zhruba 1 kWh denně. U několikačlenné rodiny myjící nádobí například po snídani, obědu a večeři, může dojít až k 20 až 30 litrové úspoře denně.

Prázdná lednička míň chladí a víc šetří

Existují také zdánlivě logické mýty. Jedním z nich je tradovaná rada, že prázdná lednička chladí méně věcí, a tak spotřebovává méně energie. Opak je však pravdou. Lednička plná chlazených produktů totiž skrze tyto chlazené produkty udržuje konstantní teplotu, takže spotřebuje méně energie. Studie uvádějí, že nejméně energie spotřebuje lednička plná ze 70%.

Zářivky by měly stále svítit

Určitě jste již někdy slyšeli, že zářivky byste neměli problikávat. To znamená, že odcházíte-li z místnosti třeba jen na půl hodiny, pak byste měli nechat raději rozsvíceno. Opět je opak pravdou. Pokud zrovna nepotřebujete svítit, pak zhasněte. Zářivky sice odčerpávají nejvíce energie při rozsvěcování. Na druhou stranu množství této energie není tak velké jako množství, které zářivka spotřebuje, když svítíte zbytečně.

Jdete ven? Vypněte topení

Tradiční radou také je, abyste při odchodu z domu vypnuli topení. Zde se však opět může jednat o mýtus. Pokud je váš dům dobře tepelně izolovaný a zrovna není největší zima, pak je skutečně lepší topení vypnout. A na druhou stranu, pokud je venku velká zima a dům není zrovna skvěle izolovaný, pak topení pouze ztlumte. V takových případech je zahřívání vychladlého domu mnohem nákladnější než udržování stálé teploty.

Stálá teplota je výhra

Zde navážeme na předchozí bod. Sice jsme řekli, že vypínání topení může být v určitých případech nákladnější než jeho vypínání. Udržování stálé teploty je tak výhrou. Jenže teď si budeme z vašeho pohledu protiřečit, neboť řekneme, že nastavování termostatů na stálou teplotu není nejvýhodnější.

Tento problém se však týká dlouhodobého nastavení termostatu, ne vypínání a zapínání topení. Nastavení stálé teploty termostatu může být nákladné hlavně kvůli častému vypínání a zapínání kotle, což se pojí se ztrátou tepla a účinnosti. Řešením je nastavení určitého rozpětí mezi horní a spodní hranicí vámi požadované teploty.

Existuje však ještě mnoho dalších mýtů, které vám slepě radí jak ušetřit náklady na energie. Předtím než se rozhodnete takovými radami řídit, prozkoumejte si pomocí jiných zdrojů, zdali se jedná o účinnou radu.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více