Všechny články ze sekce Energie

Jak řešit problémy s dodávkami elektřiny?

23. 7. 2016   Vítězslav Benda

Chodí vám vysoké faktury za elektřinu? Rozhodli jste se změnit dodavatele energií? Chcete ušetřit? Pak vám stačí vyřídit několik telefonátů, podepsat pár formulářů nebo vyzkoušet několik tipů jak ušetřit. V oblasti dodávek je však mnoho dalších nezodpovězených otázek a problémů, o nichž nevíme, jak je vyřešit. Proto vám přinášíme následující článek, v němž si některé z těchto otázek zodpovíme.

Nízký a vysoký tarif

Lidé, co chtějí ušetřit, se snaží prát v hodinách, kdy odebírají proud v nízkém tarifu. Mnozí lidé si však stále myslí, že nízký tarif a tzv. „levný proud“ mohou využívat pouze v noci. Pravdou ale je, že to už roky neplatí. V dnešní době se nízký a vysoký tarif střídají a díky tomu můžete prát dvakrát denně, jednou odpoledne a jednou v noci. Určování a výpočet dvou tarifových sazeb se řídí poměrně složitými pravidly.

Štěstím však je, že vy sami nic počítat nemusíte. Konkrétní času totiž najdete uvedené na internetových stránkách svého distributora, kterého si nemůžete vybrat tak jako dodavatele. Například se můžete podívat na stránky E.ON, kde k vyhledání časů spínání HDO budete potřebovat tzv. povel HDO skládající se písmen a čísel A- B- P- (na místo pomlčky patří číslo). Doba nízkého tarifu se pravidelně mění. Proto je potřeba se o něj zajímat jednou ze čtvrt roku.

Uzavřeli jste nevýhodou smlouvu?

Čas od času se stane, že se člověk rozhodne změnit dodavatele elektřiny, a tak uzavře novou smlouvu. Po čase však zjistí, že daná smlouva pro něj není vůbec výhodná. Ptáte se, co v takovém případě dělat?

Nejjednodušší situace nastane, pokud jste smlouvu uzavřeli mimo provozovnu dodavatele energie. Tato situace se týká většinou podomních prodejců, atd. Je-li to váš případ, pak můžete svoji smlouvu stornovat do 14 dnů od jejího podpisu. Jestliže vás poskytovatel o možnostech odstoupení od smlouvy neinformoval, pak na něj máte celý rok. Smlouvu můžete stornovat prostřednictvím storno formuláře. Pokud jej nemáte k dispozici, pak stačí poslat dopis.

Smlouva s alternativním dodavatelem

V dnešní době se na trhu pohybuje velké množství dodavatelů energií. Kromě těch velkých vzniká spousta malých společností, které mohou být alternativou k velkým dodavatelům. U takových alternativních dodavatelů však může hrozit krach. Nemusíte se však bát, že byste přišli o dodávky elektřiny. I malí dodavatelé však musí elektřinu také od někoho odebírat. Ta pochází od dodavatelů poslední instance, kteří vám v případě, že malý dodavatel zkrachuje, poskytnou elektřinu za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více