Všechny články ze sekce Energie

I nájemci mohou ušetřit na energiích. Stačí jen tlačit na majitele

5. 6. 2016   Adam Vaněk

Již v mnoha předchozích článcích jsme vás informovali o tom, že poplatky za energie představují nemalou částku, kterou si měsíc co měsíc musíte strhnout ze svých příjmů. Průměrně poplatky za energie tvoří až třetinu výdajů na bydlení.

V okamžiku, kdy si výdaje na bydlení řešíte sami, kdy vlastníte svůj byt nebo jsou energie napsané přímo na vás, snažíte se dostat cenu co nejvíce dolů. Pokud však bydlíte v nájmu a energie na sebe přepsané nemáte, pak nad výdaji za energie pravděpodobně nemáte kontrolu. Dobrá zpráva je, že ji mít můžete. Stačí jen zatlačit na majitele a ušetřit tak tisíce.

Život bez kontroly aneb život nájemníka

Majitelé bytů přistupují k nájemníkům, bytu a energiím dvěma způsoby. V prvním případě majitelé bytů nechají nájemníka, aby si energie přepsal na sebe. Nájemník tak má možnost vše kontrolovat a v případě nevýhodnosti zasáhnout a změnit dodavatele. V druhém případě si majitelé nechávají energie napsané na sebe a vy tak vůbec netušíte, kolik skutečně spotřebujete. Veškeré faktury a výpisy totiž chodí přímo majiteli, který vám nemusí říkat naprostou pravdu, tvrdí-li, že máte nedoplatky. Také se může stát, že celý rok slepě platíte a na konci roku vás stejně nemile překvapí nemalý nedoplatek.

Zatlačte na vlastníka bytu

Chcete-li mít výdaje za energie pod kontrolou, pak zatlačte na majitele. Asi horko těžko přimějete majitele, aby vám začal ukazovat faktury a jednal s vámi v součinnosti. Proto je lepší zatlačit na něj v případě přepsání energií. Pokud bude majitel v rozporu, pak ho můžete ujistit, že přepis energií na nájemníka je výhodný pro obě strany.

Vlastníci se často obávají, že v případě nájemce-neplatiče budou muset vše doplatit nebo vymáhat. Dluhy na poplatcích za energie si totiž vymáhají dodavatelé sami. V případě přepisu energií se majitel bytu zprostí složitého přefakturování přeplatků a nedoplatků. Navíc převod energií na nájemníka je rychlý a snadný.

V případě přepisu energií navíc může nájemník vyřešit i změnu dodavatele. Ceny dodavatelů se totiž dost liší a v rámci trhu můžete ušetřit až čtyři tisíce korun.

Co když majitel bytu nepovolí?

Také se může stát, že majitel bytu přepis energií nepovolí a ani nechce změnit dodavatele, pak jsou následující kroky jen a jen na vás. Stěhování sice není zrovna příjemnou záležitostí, hlavně říká-li se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. Na druhou stranu je lepší ušetřit než zbytečně vyhazovat peníze oknem. A s ohledem na vaši pozici nájemníka, který nemusí uvádět důvod výpovědi, můžete klidně odejít.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více