Všechny články ze sekce Energie

Chraňte svou peněženku i zdraví! Jak v zimě topit a větrat?

10. 2. 2016   Zdeněk Krejčí

S přicházející zimou začínáme všichni topit. Venku je zima, doma je zima a my se tak potřebujeme zahřát. Problém českých domácností však nespočívá v zimomřivosti lidí, ale v přehřívání bytů. Většina naší populace si svoje byty a domy naplno vytápí, aby i v zimě mohla doma chodit v kraťasech a tričku. A když se pak domácnost přehřeje, otevřeme okno. A všechny naše finance doslova vyhazujeme z okna. Pojďme se proto podívat, jak bychom měli v zimě topit a větrat a šetřit tak nejen naše peněženky, ale také naše zdraví.

Zapomeňte na letní teploty

Oblibou Čechů je vytápění domácností na letní teploty. Díky tomu můžeme doma chodit v kraťasech a tričku. A zároveň si díky tomu ničíme zdraví a také naše peněženky. Podle lékařů by se měla optimální teplota obytné místnosti pohybovat okolo 21 stupňů. Proto bychom si měli teplotu v místnosti hlídat a místnosti bychom neměli zbytečně přetápět. Stačí jen stáhnout topení o jeden stupeň dolů a omezit vytápění prázdných místností. Na co místnosti vytápět naplno celý den, když přes osm hodin denně trávíte v práci a cestou do ní či z ní.

Pokud si myslíte, že se s topením nenaučíte pracovat, pak si zapamatujte, že každý stupeň Celsia navíc představuje zvýšení spotřeby energie o šest procent. A takových šest procent je na vyúčtování znát a přiznejme si, že náklady na vytápění jsou už tak vysoké.

Jaké teploty jsou ideální?

Jak jsme již uvedli výše, doktoři doporučují obytné místnosti vytápět na 21 stupňů Celsia. Teplota v ložnici, v níž spáváme, by se však měla na teploměru pohybovat o tři až pět bodů níže. To znamená, že na spaní nám postačí 16 až 18 stupňů Celsia. Nejteplejší místností by pak měla být koupelna, kde by se měla teplota vyšplhat na 24 stupňů. Co se kuchyně týče, počítá se s přirozeným vytápěním při vaření a pečení. Obecně postačí, když je v kuchyni 18 stupňů.

Jak v zimě větrat?

Ještě bychom si měli zodpovědět otázku, jak v zimě větrat. Vždyť čerstvý vzduch je potřeba a v zimě to platí dvojnásob, protože vytápění místností vzduch vysušuje. Pokud si tedy chcete například po ránu či na večer vyvětrat, pak vypněte topení. Díky radiátorům pod okny a otevřeným oknům totiž ožívá rčení „topit pánu Bohu do oken“.

V zimě by se mělo větrat nárazově. To znamená otevřít okno dokořán, chvíli větrat, a pak je zas zavřít. Zapomeňte tedy na naše oblíbené přetápění místností a větrání tzv. ventilačkou. Větrat byste měli pravidelně a dokonce několikrát denně, protože s dobrou izolací se doma drží nejen teplo, ale také vydýchaný vzduch a vlhkost. Nechcete přeci, aby váš nově zrekonstruovaný byt začal plesnivět.

Možným řešením se vám může stát například rekuperace, o které jsme vás již informovali.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více