Všechny články ze sekce Bankovní účty

Platit v obchodě hotovostí a kartou je již pasé. Nově zaplatíte mobilem

22. 10. 2016   Nikola Komárková

Peníze na nákup v obchodě v dnešní době již vůbec nepotřebujete. Hravě zaplatíte kartou, avšak i ta už začíná být pomalu ale jistě pasé. Nově snadno a rychle zaplatíte i pomocí mobilního telefonu.

Sen mnohých v podobě mobilní peněženky se stává skutečností. Některé banky nově nabízí možnost jednoduchého placení smartphonem.

V Česku je bezkontaktní placení na vrcholu

Bezkontaktní platba je v České republice velmi oblíbená. Dle dostupných dat zhruba 67 % domácích plateb kartou je bezkontaktních. V evropském měřítku se tak dostáváme do čela. Česko ale vede nejen v počtu bezkontaktních plateb, ale také v jejich objemu.

Rychle zaplatit a jít je to, po čem Češi touží. Není divu, že banky přichází s dalšími a dalšími inovacemi. Nyní postačí k platbě chytrý telefon, který podporuje technologii NFC a který funguje na operačním systému Android.

Co je to NFC?

Zkratka NFC vznikla ze spojení slov Near Field Communication. Jedná se o technologii, která umožňuje přenos souborů a dat mezi smartphony.

Klienti ČSOB a Poštovní spořitelny mohou platit mobilem

Jednou z bank, která nabízí svým klientům platbu mobilním telefonem, je ČSOB. Platbu je možné provádět díky nové aplikaci NaNákupy. Tu si mohou mimo jiné stáhnout nejen zákazníci ČSOB, ale i Poštovní spořitelny. Aplikace je ke stažení zdarma v Google Play. Bez poplatku je také její následné užívání.

Po stažení a nainstalování aplikace přichází na řadu aktivace. Důležité je, aby v rámci aktivace došlo k nahrání čísel všech platebních karet, které využíváte, a to ať už se jedná o debetní či kreditní. Podmínkou je pouze, aby vydavatelem karet byla společnost Mastercard nebo VISA.

Po instalaci aplikace je možné mobilním telefonem zaplatit v každém obchodě, kde mají bezkontaktní platební terminál. Zároveň je možné využít výběr peněz z bankomatu, které mají bezkontaktní čtečku. V průběhu pár měsíců by navíc mohl být také umožněn výběr peněz u obchodníka, tedy takzvaný cashback.

Problém může nastat při ztrátě telefonu. Platbě ale v takovém případě zabrání PIN, nebo zámek displeje. Avšak ztratíte-li telefon, je vhodné ihned informovat banku přes zákaznickou linku. Aplikaci vám rychle zablokují.

Jak aplikace NaNákupy funguje?

Jak již bylo zmíněno, aplikaci si stáhnete v Google Play. Druhým krokem je instalace a následná aktivace karet. V internetovém bankovnictví je zapotřebí vygenerovat aktivační kód. Ten se zadá do aplikace. Poté už jen stačí vymyslet PIN, který nemusí být stejný jako PIN karty, a přidat platební karty do aplikace.

Zaplatit smartphonem lze dvěma způsoby.

  1. Platbu lze provést přímo v aplikaci.

  2. Odemknutý telefon přiložíte v obchodě k platebnímu terminálu.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více