Všechny články ze sekce Bankovní účty

Bankovní trh se v roce 2018 bude vyrovnávat nejen s novou konkurencí

20. 8. 2016   Hana Pavelková

S rokem 2018 se dočkáme velké změny na bankovním trhu, za kterou bude stát evropská směrnice nazvaná PSD2. Díky ní budeme moci z jednoho místa řídit více účtů. Zároveň se však banky dočkají i nové konkurence.

Nová směrnice Evropské unie PSD2 přinese řadu změn, které se dotknou moderních technologií. V účinnost direktiva vstoupí dne 13. ledna 2018.

Smyslem direktivy je zvýšit transparentnost, efektivitu a bezpečí

Již brzy se dočkáme novinek v podobě platební iniciace a služby informování o účtech. Klienti budou nově moci dávat instrukce bankám přes speciální internetové rozhraní, a to bez nutnosti využití platební karty.

V rámci změny nebude umožněno provádět trvalé příkazy či inkasa, pouze jednorázové transakce. Aplikace nabídne dokonalý přehled o prováděných transakcích a zůstatcích na všech účtech. Přitom nezáleží, kolik účtů vlastníte, a ani od kolika různých bank.

Do internetového rozhraní budou mít přístup jak klienti samotní, tak také tzv. integrátoři platebního styku. Ovšem o přístupu těmto třetím stranám si rozhodne sám klient.

Cílem směrnice Evropské unie PSD2 je především transparentnost a efektivita. Vnést jasnost do platebních služeb a zvýšit účinnost platebního systému. Smyslem direktivy je také zajistit bezpečnost elektronických plateb a posílit ochranu spotřebitele. Zároveň budou moci klienti platebního účtu snadněji změnit banku. Ty tak budou muset prokázat notnou dávku flexibility a místo překážek se zaměřit na výhody, bonusy a poskytování kvalitních služeb.

Některé banky čeká konec, jiné zase ztráta podílu na trhu

S novou evropskou směrnicí lze očekávat i přísun nové konkurence, a to především tzv. FinTech platforem, jejichž doménou je snadné ovládání. Platformy nabízí finanční služby prostřednictvím nejmodernějších technologií. Díky tomu, že nejsou regulovány žádnými opatřeními spojenými s bankovním trhem, pyšní se dostatkem flexibility.

Ač se to nyní může zdát jako utopie, PSD2 přinese do bankovního světa mnoho změn. Banky, které nepůjdou, co se moderních technologií týká kupředu, čeká velký problém. Některé by mohly v budoucnu i zaniknout. Direktiva zvýší sounáležitost s třetími stranami a už teď je jasné, že bankovní domy by se na změnu měly začít postupně připravovat. Když nic jiného, pak ztráta podílu na trhu banky čeká jistě.

Klienti se však dočkají dalšího posunu, a to ať už v poskytovaných službách nebo v nových mobilních aplikacích. A právě tyto inovativní změny budou banky stát nemalé peníze. Velké náklady budou muset banky vynaložit na bezpečnost. Především platební iniciace s sebou přinese řadu otázek týkajících se ochrany spotřebitele, bankovního tajemství či platebních transakcí. Především to v budoucnu ovlivní reputaci banky.

Přečtěte si více na poradce.cz

Hledáte zajímavý zájezd? Zkuste ten do obchodního domu Primark

19. 6. 2017

Cestování dnes lidé milují. Ne vždy ale musí být nutně spojeno jenom se zajímavými lokalitami, které jsou spojeny s poznáním. Cestovat se dá i za nákupy. A to třeba do obchodního domu Primark. více

U T-mobile jsou samozřejmostí služby spojené s placením mobilem

5. 6. 2017

Platit za různé služby dnes můžeme opravdu v rámci celé řady možností. Pokud je něco, co je v posledních letech nejvyužívanější, je to mobilní telefon. Jak vše funguje u operátora T-mobile? více